Jak zgłosić utratę dowodu osobistego za granicą?

Utrata dokumentów to nic przyjemnego i nie chodzi tu tylko o dowód osobisty czy paszport ale również o pozostałe dokumenty, na których znajdują się nasze dane osobowe.

O czym musisz bezwzględnie pamiętać, w przypadku utraty dowodu osobistego za granicą:

Po pierwsze, zgłoszenie utraty polskiego dowodu osobistego na najbliższym komisariacie nie rozwiązuje Twojego problemu. Oczywiście samo zgłoszenie może okazać się bardzo pomocne, ponieważ po jego dokonaniu powinniśmy otrzymać raport, z którego wynika kiedy, w jakich okolicznościach, jaki dokument został utracony. Warto jednak mieć na uwadze, że policja nie informuje urzędów w Polsce o zagubieniu/kradzieży dokumentu. Nie przesyła również takiego zgłoszenia do Wydziału Konsularnego Ambasady. Tym samym, to na nas spoczywa obowiązek poinformowania właściwego organu w Polsce, o utracie naszego dowodu osobistego.

Po drugie, zgłoszenie utraty dowodu osobistego odbywa się z określony przepisami ustawy sposób,
a co za tym idzie, sporządzenie błędnego zawiadomienia o utracie dokumentu, wysłanie go pod niewłaściwy adres czy przekazanie go w nieprawidłowy sposób, może skutkować pozostawieniem naszego wniosku o unieważnienie dokumentu tożsamości bez rozpoznania.

Po trzecie, dokumenty znalezione i przekazane przez osobę lub organ na ternie Holandii, do Wydziału Konsularnego Ambasady, w szczególności: dokumenty paszportowe, dowody osobiste, dokumenty stwierdzające uprawnienia do kierowania pojazdami i dowody rejestracyjne pojazdów nie podlegają zwrotowi właścicielowi. W związku z czym, nawet po ich odnalezieniu i przekazaniu do Ambasady, nie masz co liczyć na ich zwrot.

Jak zgłosić utratę dowodu osobistego za granicą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami:

  1. posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Polski, którego dowód został utracony lub uszkodzony, zgłasza ten fakt dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem;

  2. zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej można również dokonać na piśmie utrwalonym w postaci papierowej za pomocą poczty lub telefaksu;

  3. zgłoszenia można dokonać na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, po opatrzeniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. Więcej informacji o tym, jak unieważnić dowód za pośrednictwem Profilu Zaufanego znajdziesz na stronie obywvatel.gov.pl

ZAPAMIĘTAJ!

utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego za granicą, nie można dokonać za pośrednictwem wiadomości e-mail.

Po dokonaniu osobistego zgłoszenia, konsul wydaje zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego. Z kolei osobie, która dokonała tego zgłoszenia na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, za pomocą poczty lub telefaksu, zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego wydaje się na żądanie tj. po zaznaczeniu właściwego okienka na formularzu zgłoszenia.

Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.

Należy jednak podkreślić, że dokument ten nie zastępuje nam dowodu osobistego czy paszportu, nie jest honorowany przez agencie pracy, banki i instytucje na terenie Królestwa Niderlandów.

Biorąc pod uwagę powyższe, jak również to, że konsul nie wydaje dowodów osobistych, niezależnie od tego czy Twoim celem jest pozostanie na terenie Holandii, czy powrót do Polski, w celu uniknięcia jakichkolwiek problemów przy wydaniu nowego paszportu, zalecam umówienie wizyty paszportowej, albo przynajmniej, podjęcie kontaktu z urzędem konsularnym w formie mailowej, w celu umówienia takiej wizyt.  

Previous
Previous

Zmiana imienia i nazwiska. Co warto wiedzieć?

Next
Next

Rejestracja dziecka w holenderskim urzędzie gminy.