Najpierw transkrypcja… Czyli dlaczego nie otrzymasz paszportu, na podstawie holenderskiego aktu urodzenia?
Nowa ustawa o dokumentach paszportowych, daje się nam powoli we znaki. Nowe przepisy wprowadziły nie tylko “ulepszony” system paszportowy, ale przede wszystkim ograniczenia we wnioskowaniu o pierwszy paszport dla dziecka, który można było uzyskać w oparciu o holenderski akt urodzenia.
Aby bardziej zobrazować całą sytuację warto zwrócić uwagę, na brzmienie przepisu dawnej ustawy paszportowej, który przewidywał, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się wydawanie przez konsula paszportu tymczasowego bez zamieszczania w tym paszporcie numeru PESEL małoletniemu urodzonemu za granicą.
Tak sformułowany zapis pozwalał konsulowi na wydanie dokumentu dla dziecka, które urodziło się za granicą, bez konieczności wcześniejszego złożenia wniosku o transkrypcję.
Przepisy nowej ustawy paszportowej, nie pozostawiają złudzeń.
Jak przewiduje art. 48 ust. 1 pkt 4 paszport tymczasowy wydaje się osobom przebywającym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, którym nie nadano numeru PESEL, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli okoliczności uniemożliwiają lub znacznie utrudniają nadanie numeru PESEL, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne ze względu na ochronę istotnych praw i interesów osoby, której ma być wydany paszport tymczasowy.
Powyższe wyliczenie spowodowało, iż złożenie wniosku o paszport dla dziecka w Holandii musi zostać poprzedzone złożeniem wniosku o transkrypcję tj. rejestrację zagranicznego aktu urodzenia dziecka w księgach stanu cywilnego w Polsce.
O czym warto pamiętać składając wniosek o paszport dla dziecka?
Mieszkając w Holandii, wniosek o wydanie paszportu mogą złożyć za pośrednictwem wydziału Konsularnego Ambasady RP w Hadze:
oboje rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie;
jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów tylko po okazaniu opisanych, w dalszej części dokumentów.
Dziecko, które nie ukończyło 5 lat, nie musi być obecne przy składaniu wniosku.
Należy jednak pamiętać, że odbiór paszportu będzie możliwy tylko i wyłącznie w tym samym urzędzie, w którym rodzice złożyli wniosek o jego wydanie.
W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego i przesłać go na adres do korespondencji.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku złożenia wniosku w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Hadze, wysyłka dokumentu paszportowego będzie możliwa jednie na terenie Holandii.
Jak zawnioskować o paszport 5-letni?
na wizytę w sprawie złożenia wniosku o wydanie paszportu dla dziecka umów się za pomocą systemu E-KONSULAT;
wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składa się w formie elektronicznej w czasie wizyty paszportowej. Pracownik konsularny wypełni wniosek przy użyciu elektronicznego formularza, a rodzice potwierdzą prawidłowość danych dziecka i zgodę na wydanie paszportu potwierdzoną ich podpisem;
na wizytę należy zabrać ze sobą kolorową fotografię biometryczną dziecka. Dołączenie zdjęcia do wniosku jest obowiązkowe. Nie ma później możliwości wymiany lub dosyłania zdjęcia. Jeżeli fotografia nie zostanie załączona do wniosku lub nie będzie spełniała wymogów, organ paszportowy wydaje wnioskodawcy informację o nieprzyjęciu wniosku;
podczas wizyty należy okazać odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia, jeśli dziecko nie posiada numeru PESEL;
rodzice muszą bezwzględnie pamiętać o zabraniu ze sobą ważnych, aktualnych dokumentów tożsamości.
Jeśli wniosek składa jeden z rodziców/opiekunów — przygotuj dodatkowo jeden z poniższych dokumentów:
pisemną zgodę drugiego rodzica albo opiekuna prawnego zawierającą potwierdzenie własnoręczności jego podpisu przez notariusza, konsula lub uprawnionego przez wojewodę urzędnika oddziału paszportów;
prawomocne orzeczenie sądu, z którego wynika, że drugi rodzic (opiekun) nie ma prawa decydować w sprawie wydania dziecku paszportu. W tym przypadku zalecam przedłożyć dodatkowo zaświadczenie o orzeczeniu w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej, o których mowa w art. 39 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 roku dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (Bruksela II bis) /NL: Certificaat betreffende beslissingen inzake de ouderlijke verantwoordelijkheid, bedoeld in artikel 39/;
prawomocne orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dziecku bez zgody drugiego rodzica. W tym przypadku również zalecam przedłożyć dodatkowo zaświadczenie o orzeczeniu w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej, o których mowa w art. 39 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 roku dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylające rozporządzenie (WE) nr 1347/2000 (Bruksela II bis) /NL: Certificaat betreffende beslissingen inzake de ouderlijke verantwoordelijkheid, bedoeld in artikel 39/;
odpis zupełny polskiego aktu urodzenia, z którego wynika, że ojciec dziecka jest nieznany (nie nastąpiło uznanie ojcostwa albo sądowe ustalenie ojcostwa);
odpis aktu zgonu drugiego rodzica.
Musisz również pamiętać, że jeśli na podstawie danych zawartych w przedłożonych w sprawie dokumentach lub danych zawartych w dostępnych konsulowi ewidencjach i rejestrach nie można ustalić tożsamości i obywatelstwa dziecka, bądź dane te budzą wątpliwości lub występują w nich rozbieżności, konsul może poprosić Cię o przedłożenie dodatkowych dokumentów dziecka.
Złożenie wniosku o pierwszy paszport wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty konsularnej w kwocie 35 euro.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę składając wniosek o pierwszy paszport dla dziecka?
załącz do wniosku oryginalne dokumenty tzn.: w formie papierowej, opatrzone własnoręcznymi podpisami pracowników oraz pieczęciami urzędów, które je wydały. Pamiętaj, że to na rodzicach spoczywa obowiązek dołączenia właściwych dokumentów;
pamiętać, że dokumentami tożsamości rodziców/opiekunów dziecka są dowód osobisty albo paszport.
rodzic, który posiada kartę rezydenta verblijfskaart, w dniu składania wniosku o paszport dla dziecka, musi także zabrać ze sobą dowód osobisty albo paszport.
złożenie wniosku o paszport oraz jego wydanie odbywa się w oparciu o przepisy prawa polskiego
dane w dokumentach tożsamości rodziców oraz zagranicznym akcie urodzenia dziecka powinny być zgodne, z tymi zamieszonymi w zagranicznym akcie urodzenia dziecka.
Jak odbierzesz dokumenty?
Z informacji jakie znajdziesz na stronie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Hadze wynika, że paszport dziecka może odebrać jedno z rodziców (opiekunów), osobiście w urzędzie, w którym został złożony wniosek, w następujących dniach roboczych i godz.:
wtorki od godz. 14.30 do godz. 16.00
środy od godz. 14.30 do godz. 16.00
czwartki od godz. 14.30 do godz. 16.00
piątki od godz. 14.30 do godz. 16.00
W dniu odbioru nowego dokumentu przynieś poprzedni paszport (albo paszport tymczasowy) dziecka do konsulatu – dotychczasowy dokument paszportowy zostanie anulowany, z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.
Nowy system paszportowy przewiduje, że obywatel, który otrzymał dokument paszportowy pocztą, będzie musiał sam aktywować paszport za pośrednictwem dedykowanej usługi elektronicznej. W celu dokonania aktywacji obywatel potrzebuje: dostępu do Internetu, numeru nowego paszportu oraz numeru wniosku (numer ten znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o dokument paszportowy).
Należy mieć na uwadze, iż zmiana formy odbioru paszportu z osobistej na kuriera nie będzie możliwa po zatwierdzeniu wniosku w czasie wizyty paszportowej w konsulacie