Administracyjna zmiana nazwiska, po ślubie w Holandii.

Wcześniejszy post: Jak zmienić nazwisko po ślubie w Holandii? w dość ogólny sposób wskazywał na dwa sposoby zmiany nazwiska.

Miał on jednak na celu podkreślenie, że zmiana ta jest możliwa zarówno przed zawarciem związku małżeńskiego, przez uzyskanie zaświadczenia o wybrze nazwiska noszonego po ślubie jak i po uzyskaniu przez nas zagranicznego aktu małżeństwa , gdy w jego treści jako nazwisko noszone po ślubie /NL: de naam na het huwelijk lub geslachtsnaam na huwelijk/ zostało wskazane nasze nazwisko przed zawarciem związku małżeńskiego.

Jak wygląda zmiana nazwiska po ślubie w Holandii???

Jeśli przed ceremonią nie udało Ci się uzyskać zaświadczenia o wyborze nazwiska noszonego po ślubie, albo – co gorsza, urząd na terenie Królestwa Niderlandów uznał, że zmiana nazwiska na nazwisko małżonka nie jest możliwa, nie musisz się martwić. Wniosek o administracyjną zmianę nazwiska możesz złożyć razem z wnioskiem o transkrypcję zagranicznego aktu małżeństwa.

Przed jego wypełnieniem musisz jednak pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach.

Po pierwsze, chociaż dla Ciebie zmiana nazwiska po ślubie wydaje się być oczywista, ze względu na polską tradycję czy wartości rodzinne, to pamiętaj, że złożenie wniosku w tym zakresie zostało uregulowane w przepisach ustawy z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska [1].

W jej treści wskazano, że zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

  • imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

  • na imię lub nazwisko używane;

  • na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

  • na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada[2].

Musisz zatem mieć na uwadze, że za zmianą nazwiska przemawiają tylko i wyłączenie ważne powody, a uzasadnienie wniosku powinno wskazywać argumenty, który przekonają Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce do uwzględnienia Twojego wniosku.

Posługiwanie się na terenie Królestwa Niderlandów nazwiskiem małżonka, zgodnie z oświadczeniem złożonym przed ślubem. Chęć posiadania rodziny, w której małżonkowie i dzieci będą nosili jedno nazwisko. Chęć uniknięcia komplikacji przy regulowaniu spraw administracyjnych na terenie Królestwa Niderlandów czy podróżowaniu, to tylko nieliczne argumenty, które mogą przemawiać za administracyjną zmianą nazwiska.  

Co prawda na stronie Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Hadze wskazano, że wniosek można złożyć:

  • za pośrednictwem tradycyjnej poczty /przesyłając na adres: Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Hadze; Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag/.

Należy jednak wskazać, że przepisy, w sposób precyzyjny wskazują, że ustawę o zmianie imienia i nazwiska stosuje się do obywateli polskich. Tym samym składając wniosek drogą pocztową, należy w sposób niebudzący wątpliwości wykazać, że osoba go podpisująca jest obywatelem Polski.

W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, zalecam złożenie wniosku:

  • osobiście /po wcześniejszym umówieniu wizyty przez system E-KOSNULAT/

Wniosek o administracyjną zmianę nazwiska podlega opłacie konsularnej w kwocie 50 euro, którą możesz uregulować w dniu wizyty gotówką lub kartą debetową.

Jeśli decydujesz się na przesłanie dokumentu za pośrednictwem tradycyjnej poczty, opłata powinna zostać uiszczona na rachunek bankowy.

[1] t.j. Dz. U. 2021. 1988

[2] art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska

Previous
Previous

Jak odrzucić spadek za granicą? Czyli poświadczenie własnoręczności podpisu, pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku.

Next
Next

Zaświadczenie o wyborze nazwiska noszonego po ślubie /Verklaring geslachtsnaam na huwelijk/