Jak odrzucić spadek za granicą? Czyli poświadczenie własnoręczności podpisu, pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku.
Odrzucenie spadku bardzo często przysparza wielu problemów i zmartwień, i to nie tylko osobom najbliższym spadkodawcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że jako spadkobierca nabywasz spadek z chwilą śmierci często zupełnie obcej Ci osoby.
Pamiętaj jednak, że masz prawo:
przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),
spadek odrzucić.
Aby jednak to zrobić, konieczne jest złożenia stosownego oświadczenia w nieprzekraczalnym terminie szczęściu miesięcy, od dnia, w którym dowiedziałeś się o tytule swojego powołania (art. 1015 § 1 k.c.). Brak Twojego oświadczenia, w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Należy mieć również na uwadze, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed notariuszem lub w sądzie. Można je złożyć
ustnie, lub
na piśmie, z podpisem urzędowo poświadczonym przez notariusza albo konsula
Do dokonania tej czynności można również ustanowić pełnomocnika, należy jednak pamiętać aby pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia było sporządzone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym /przez notariusza albo konsula/.
W sytuacji zatem gdy przebywasz w Holandii i nie masz możliwości złożyć oświadczenia osobiście, możesz skorzystać z dwóch opcji:
ustanowić pełnomocnika do tej czynności z podpisem urzędowo poświadczony przez konsula;
sporządzić stosowne oświadczenie z podpisem urzędowo poświadczonym przez konsula i przesłać je do właściwego sądu w Polsce.
Poświadczenie własnoręczności podpisu, pod oświadczeniem o odrzuceniu lub przyjęciu spadku /jak i pełnomocnictwem do tych czynności/ wiąże się z konieczności umówienia wizyty w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Hadze, za pośrednictwem systemu E-KONSULAT w dziale SPRAWY PRAWNE.
W dniu wizyty należy zabrać ze sobą treść własnoręcznie sporządzonego oświadczenia /pełnomocnictwa/. Ponadto przy dokonywaniu czynności konsul musi potwierdzić Twoją tożsamość, nie możesz zatem zapomnieć o ważnym, aktualnym dokumencie tożsamości, jakim jest paszport albo dowód osobisty.
Pamiętaj proszę, że poświadczenie Twojego podpisu polega na stwierdzeniu jego autentyczności, zatem podpisanie oświadczenia /pełnomocnictwa/ powinno nastąpić dopiero podczas wizyty w Wydziale Konsularnym, w obecności konsula.
Poświadczenie własnoręczności podpisu podlega opłacie konsularnej w kwocie 30 euro, którą musisz uiścić w dniu wizyty gotówką, lub holenderską kartą płatniczą.
Najważniejsze! Aby oświadczenie było skuteczne, musisz je przesłać do sądu spadku, czyli sądu ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej.
Co prawda, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, sądem właściwym do przyjęcia oświadczenia o przyjęciu/odrzuceniu spadku jest sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie /art. 640 § 1 k.p.c./. Przepis ten stawia jednak osoby zamieszkałe za granicą w trochę niekomfortowej sytuacji, gdyż osoba mieszkająca na stałe w Holandii, które nie posiadający w Polsce ani miejsca zamieszkania, ani pobytu nie może skutecznie złożyć oświadczenia spadkowego w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się jej miejsce zamieszkania lub pobytu.
Tym samym do skutecznego złożenia oświadczenia, niezbędne jest jego przesłanie do sądu spadku tj. sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu zmarłego, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy /art. 628 k.p.c./.
Najbardziej oczywista i komfortowa dla spadkobierców wydaje się być sytuacja, gdy toczy się już postępowanie o stwierdzenie praw do spadku, albowiem w tej sytuacji oświadczenie powinno zostać przesłane do sądu, gdzie toczy się to postępowanie spadkowe.
Na zakończenie należy jedynie dodać, że odrzucenie spadku powoduje, że “przechodzi” on na dalszych zstępnych, w tym na małoletnie dzieci spadkobiercy.
Niezbędne informacje, jak skutecznie odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka, znajdziesz w kolejnym wpisie.