Jak mogę zmienić imię/imiona dziecka w holenderskim akcie urodzenia?

Zdarzają się sytuacje, że rejestrując dziecko w urzędzie gminy za granicą, urzędnik urzędu stanu cywilnego przekręci imię dziecka, użyje niewłaściwej pisowni, albo zapomni wpisać drugi imię dziecka, o którym rodzice zadecydowali jeszcze przed jego narodzinami.

Warto pamiętać, że jakkolwiek zmiana imienia dziecka w urzędzie gminy na terenie Holandii, często wiąże się z batalią, a tłumaczenie pracowników urzędu sprowadza się do argumentów, że w tej sytuacji jakakolwiek zmiana danych dziecka jest możliwa jedynie w postępowaniu sądowym, to przepisy prawa polskiego przewiduję, że:

Rodzice mogą złożyć przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed konsulem oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.

Zmiana imienia może polegać na:

  • zastąpieniu wybranego imienia innym imieniem;

  • zastąpieniu dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie;

  • dodaniu drugiego imienia;

  • zmianie pisowni imienia lub imion lub;

  • zmianie kolejności imion dziecka.

Musisz zapamiętać, że ustawodawca zezwala tylko na jednokrotne skorzystanie z możliwości złożenia oświadczenia o zmianie imienia lub imion dziecka, bowiem zmianie podlega tylko imię, które zostało wpisane do aktu w chwili jego sporządzenia.

Co więcej termin 6-mieięcy, o którym mowa powyższe, jest terminem, którego przekroczenie powoduje odmowę przyjęcia Twojego wniosku o przyjęcie oświadczenia o zmianie imienia dziecka przez konsula /albo kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce/.

Wyże opisane okoliczności, nie zamykają jednak rodzicom drogi do zmiany imienia dziecka. Zawsze istnieje możliwość złożenia wniosku o administracyjną zmianę imienia,  jakim mowa w przepisach ustawy o zmianie imienia i nazwiska.

Oświadczenie rodziców jest składane do protokołu, który po podpisaniu przez obojga rodziców, konsul przekazuje do urzędu stanu cywilnego.

Do polskiego aktu urodzenia dziecka dołącza się wzmiankę dodatkową o zmianie jego imienia (imion).

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia oświadczenia przed konsulem:

  • wniosek o przyjęcie oświadczenia o zmianie imienia dziecka;

  • ważne, aktualne dokumenty tożsamości obojga rodziców – obecność obojga rodziców jest wymagana;

  • polski bądź zagraniczny odpis zupełny aktu urodzenia dziecka.

Jeśli zagraniczny akt urodzenia dziecka nie został jeszcze przeniesiony /transkrybowany/ do rejestru stanu cywilnego w Polsce, tzn. dla dziecka nie został jeszcze sporządzony polski akt urodzenia, rodzice mogą wraz z wnioskiem o przyjęcie oświadczenia o zmianie imienia złożyć wniosek o transkrypcję zagranicznego aktu urodzenia. W tej sytuacji należy przedłożyć:

  • wniosek o przyjęcie oświadczenia o zmianie imienia dziecka;

  • ważne, aktualne dokumenty tożsamości obojga rodziców – obecność obojga rodziców jest wymagana;

  • odpis zagranicznego aktu urodzenia dziecka.

Szczegółowa informacje dotyczące złożenia wniosku o transkrypcję znajdziesz we wpisie: Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia na trzy sposoby.

Za przyjęcie do protokołu oświadczenia rodziców o zmianie nazwiska konsul pobiera opłatę w kwocie 50 euro, którą należy uiścić w dniu wizyty gotówką, bądź holenderską kartą płatniczą.

Należy również pamiętać, że zmiana imienia dziecka powinna zostać odnotowana w BRP (NL: Basisregistratie Personen).

Chociaż o zmianie danych dziecka może świadczyć ważny, aktualny dokument tożsamości /dowód osobisty albo paszport/ oraz oryginalny odpis zupełny aktu urodzenia ze wzmianką dodatkową wskazującą na zmianę imienia dziecka /wraz z tłumaczeniem aktu na język holenderski/, to urząd na terenie Królestwa Niderlandów może wymagać okazany dodatkowych dokumentów, na potwierdzenie tej zmiany.

W związku z powyższym, zawsze zalecam wcześniejszy kontakt z urzędem gminy,
w którym planujesz swoją wizytę.

Previous
Previous

Jak zdać polski paszport? Czyli jak krok po kroku przejść przez zrzeczenie się polskiego obywatelstwa.

Next
Next

Czy można wziąć ślub w Ambasadzie?