Nic nie dzieje się automatycznie, czyli obowiązek zarejestrowania holenderskiego orzeczenia rozwodowego w Polsce

Na wstępie chciałabym Cię uprzedzić, że temat rejestracji orzeczenia rozwodowego w Polsce jest całkiem złożony, dlatego postanowiłam podzielić go na dwa odrębne wpisy.

Pierwszy będzie dotyczył sytuacji gdy rejestracja rozwodu nie wymaga przeprowadzenia procedury uznania zagranicznego orzeczenia przez sąd Polski, a jedynie złożenia do Urzędu Stanu Cywilnego w Polce określonych dokumentów.

Drugi wpis to szczegółowe wyjaśnienie procedury uznania orzeczenia zagranicznego sądu, która jest niezbędna do rejestracji wyroków rozwodowych, wydanych przed 1 maja 2004 roku i 1 lipca 2009 roku.

Zacznijmy jednak początku. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że sam fakt, iż Polska i Holandia są krajami członkowskimi Unii Europejskiej nie powoduje, że orzeczenie o rozwodzie wydane w jednym kraju, jest przekazywane do wiadomości właściwego urzędu w innym kraju.

Musisz bezwzględnie pamiętać, że nic nie dzieje się automatycznie, a skuteczne poinformowanie urzędu o tym, że na terenie innego państwa zostało wydane prawomocne orzeczenie o rozwodzie ciąży na byłych małżonkach.

Niniejszy post jest poświęcony rejestracji zagranicznego wyroku rozwodowego, w formie wzmianki dodatkowej w polskim akcie małżeństwa.

Prawdą jest, że ten sposób, jest znacznie mniej skomplikowany niż przejście przez procedurę uznania zagranicznego orzeczenia przez sąd w Polsce, należy jednak mieć na uwadze, że znajduje on zastosowanie do orzeczeń wydanych przez:

  1. sądy państw członkowskich Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, oraz

  2. przez sądy państw niebędących członkami Unii Europejskiej od dnia 1 lipca 2009 roku.

Jeśli przebywasz obecnie na terenie Holandii warto również zapamiętać, że rejestracja Twojego wyroku rozwodowego, może nastąpić za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady jedynie w dwóch przypadkach:

  1. podczas składania wniosku o transkrypcję /rejestrację/ zagranicznego aktu małżeństwa, gdy małżeństwo to zostało już rozwiązane przez rozwód;

  2. przy składaniu oświadczenia przed konsulem o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa w terminie 3 miesięcy od orzeczenia rozwodu, w oparciu o brzmienie art. 59 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. 2020. 1359)[1]

W każdej innej sytuacji dokumenty dotyczące rejestracji rozwodu powinny zostać złożone w urzędzie stanu cywilnego w Polsce:

  • osobiście,

  • przez umocowaną do tego osobę /może być wymagane pełnomocnictwo i dowód uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa/,

  • za pośrednictwem poczty.

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji rozwodu w Polsce?

Niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady, czy też w urzędzie stanu cywilnego w Polsce musisz zadbać o skompletowanie następujących dokumentów:

  1. wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego o wpisanie orzeczenia o rozwodzie jako wzmianki dodatkowej w akcie małżeństwa;

  2. orzeczenie rozwodowe w oryginale (może być wymagane uzyskanie klauzuli Apostille albo Legalizacja dokumentu). Informacje dotyczące uzyskania kopii orzeczenia rozwodowego możesz znaleźć na stronie de Rechtspraak

  3. tłumaczenie orzeczenia na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego, z okazanego mu oryginału dokumentu;

  4. w przypadku wyroków orzeczonych przez sądy państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Holandię zaświadczenie określone w art. 36 Rozporządzenie Rady (UE) 2019/1111 z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę.

Chociaż zaświadczenie wypełnia się i wydaje w języku, w którym sporządzono orzeczenie, to zaświadczenie można też wydać w innym języku urzędowym instytucji Unii Europejskiej, o zastosowanie którego wystąpiła jedna ze stron np.: w języku polskim.

BARDZO WAŻNE! Ponieważ powyższe rozporządzenie obowiązuje dopiero od dnia 1 sierpnia 2022 roku, zawsze zwróć uwagę, czy sąd wydał Ci prawidłowy dokument.

EN: CERTIFICATE CONCERNING DECISIONS IN MATRIMONIAL MATTERS point (a) of Article 36 of COUNCIL REGULATION (EU) 2019/1111 of 25 June 2019 on jurisdiction, the recognition and enforcement of decisions in matrimonial matters and the matters of parental responsibility, and on international child abduction

NL: CERTIFICAAT BETREFFENDE BESLISSINGEN IN HUWELIJKSZAKEN (Artikel 36, onder a) van VERORDENING (EU) 2019/1111 VAN DE RAAD van 25 juni 2019 betreffende de bevoegdheid, de erkenning en tenuitvoerlegging van beslissingen in huwelijkszaken en inzake de ouderlijke verantwoordelijkheid, en betreffende internationale kinderontvoering

Ostatecznie, w przypadku wyroku wydanego przez sąd holenderski, do wniosku należy załączyć dokument potwierdzający wpisanie orzeczenia rozwodowego do właściwego rejestru, prowadzonego urząd stanu cywilnego na terenie Holandii.

Holenderski kodeks cywilny w art. 163 przewiduje, że rozwód następuje poprzez wpisanie orzeczenia do rejestru stanu cywilnego /ust. 1/, a rejestracja dokonywana jest na wniosek stron lub jednej z nich /ust. 2/. Z kolei ustęp 3 tego przepisu precyzuje, że w sytuacji gdy wniosek o rejestrację rozwodu nie zostanie złożony w terminie sześciu miesięcy od uprawomocnienia się decyzji, wyrok rozwodowy traci moc.

Jeśli Twoja sytuacja pozwala na złożenie dokumentów za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady, w pierwszej kolejności musisz umówić spotkanie przez system E-KONSULAT w dziale SPRAWY PRAWNE.

Konsul nie pobiera odrębnej opłaty za złożenie wniosku o rejestrację wyroku rozwodowego w formie wzmianki. Należy jednak ponieść koszty związane z transkrypcją /rejestracją/ zagranicznego aktu małżeństwa lub złożeniem oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem /w każdym przypadku jest to kwota 50 euro/.

Jeśli zdecydujesz się na złożenie dokumentów w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce, koszty zamykają się w kwocie 11 złotych, która obejmuje czynność wpisania wzmianki dodatkowej w polskim akcie małżeństwa.

[1] w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa /.

Previous
Previous

Kiedy złożyć do sądu, wniosek o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego?

Next
Next

Jak wpisać ojca do aktu urodzenia dziecka, czyli uznanie ojcostwa